3 Aptal

Orijinal adı 3 Idiots olan 3 Aptal, 2009 yılı Hindistan yapımı bir komedi ve dram filmidir. Yayınlandığı dönem büyük ses getiren film, birçok rekora imza atmıştır. Hindistan’da en çok izlenen film unvanına kavuşan 3 Aptal, aday gösterildiği 33 ödülün 20 tanesini de kazanmayı başarmıştır. Yaklaşık 7 milyon dolarlık bir bütçeye sahip olan film, dünya çapında 80 milyon dolara yakın bir hasılat elde etmiştir.

Yönetmen koltuğunda Rajkumar Hirani’nin oturduğu filmin yapımcılığını Vidhu Vinod Chopra üstlenmiştir. Chetan Bhagat’ın Five Point Someone isimli eserinden uyarlanan filmin senaryosunu Abhijat Joshi, Rajkumar Hirani ve filmin yapımcısı Vidhu Vinod Chopra kaleme almıştır. 170 dakika uzunluğundaki filmin oyuncu kadrosunda Bollywood’un en önemli simalarından olan Aamir Khan, Kareena Kapoor, Madhavan, Sharman Joshi, Boman Irani, Omi Vaidya, Mona Singh, Javed Jaffrey, Parikshat Sahni gibi isimler yer almaktadır. Müzikleri Shantanu Moitra, Atul Raninga, Sanjay Wandrekar gibi isimlerden oluşan bir ekip tarafından hazırlanan 3 Aptal, tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de büyük bir hayran kitlesine sahiptir.

Filmde Hindistan’ın en iyi üniversitesini kazanmış öğrenciler üzerinden eğitim sisteminin hataları izleyicilere aktarılıyor. Aamir Khan’ın hayat verdiği Rancho karakteri, oldukça zeki, eğlenceli ve ne istediğini bilen biri olarak karşımıza çıkıyor. İnsanların zevk aldıkları işleri yapmaları gerektiğini savunan Rancho, pozitif bakış açısıyla çevresindeki herkesin sevgilisi haline gelmeyi başarıyor. 3 Aptal, çekilmiş en eğlenceli sistem eleştirilerinden biri olarak dikkat çekmektedir.