Akıl Defteri

Orijinal adı Memento olan Akıl Defteri, 2000 yılı Amerikan yapımı bir psikolojik gerilim filmidir. Film Jonathan Nolan tarafından yazılan Memento Mori isimli kısa hikayeden uyarlanarak beyaz perdeye taşınmıştır. Yayınlandığı dönem oldukça ses getiren film toplamda 83 ödüle aday gösterilmiş ve bu ödüllerin 36’sını kazanmayı başarmıştır. Tahmini bütçesi 9 milyon dolar civarında olan film dünya çapında 40 milyon dolara yakın bir hasılata imza atmıştır.

Sinemaseverlerin büyük bir hayranlıkla karşıladıkları filmin yönetmen koltuğunda ünlü İngiliz yönetmen Christopher Nolan oturmaktadır. Akıl Defteri, aynı zamanda filmin uyarlandığı kısa hikayenin yazarı Jonathan Nolan’ın da kardeşi olan yönetmenin ikinci uzun metraj filmidir. Senaryosunu da Christopher Nolan’ın kaleme aldığı filmin yapımcılığını Jennifer Todd ve Suzanne Todd ikilisi üstlenmiştir. Büyük bir hayran kitlesine sahip filmin oyuncu kadrosunda Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano, Mark Boone Junior, Russ Fega gibi isimler yer almaktadır. Müzikleri David Julyan tarafından bestelenen film, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Kurgu dallarında Akademi Ödülleri’ne aday gösterilmiş ancak ikisinide kazanamamıştır. Anlatım tarzı itibarıyla oldukça kafa karıştırıcı bir film olan Akıl Defteri, izlemesi güç bir film olarak da dikkat çekmektedir. Film, seyredilirken her sahnesine dikkat edilmeli ve parçalar birleştirilmelidir. Bir çok izleyici filmin bir iki kez izlenmesi gerektiğini savunmaktadır. Bu karmaşık yapısı itibarıyla merak duygusunu canlı tutan film bu sayede sürükleyici bir hal almaktadır.

Filmi ilginç kılan iki önemli özellik vardır. Bunlardan biri anlatımın tarzı, diğeri ise anlatılan hikayedeki karakterin durumudur. Filmin anlatımı kronolojik sıraya uyulmadan seyreder. Baş karakter ise nadir görülen bir hastalıkla boğuşmaktadır. Guy Pearce’in hayat verdiği baş kahraman Leonard Shelby, geçirdiği bir kaza sonucu hafızasıyla ilgili problemler yaşamaktadır. Olan biteni 15 dakikalığına aklında tutabilen Shelby’nin hafızası 15 dakika sonra sıfırlanmaktadır. Her 15 dakikada hafızası kaza gününe dönen Shelby, sürekli not alarak hayatını devam ettirmektedir. Söz konusu kazada eşini kaybeden Shelby’nin amacı intikam almaktır. Hem bu zor şartlarla boğuşan hemde eşinin intikamını almaya çalışan Shelby’nin işi oldukça zordur. Bu macerada en büyük yardımcısı ise her şeyi not aldığı “akıl defteridir.”