Android’de kişiselleştirme: Zedge , Ultimate Custom Widget ve Aviate

Android işletim sistemini diğer işletim sistemlerinden ayıran en büyük özellik, kullanıcıya sahip olduğu Android cihazı üzerinde kişiselleştirebilme imkanı sağlıyor olmasıdır. Kişilerin kendi tercihlerine uygun olarak geliştirilebileceği başlıca özellikler arasında wallpaper, widget ve launcherlar yer alıyor.

Kullanıcıların cihazlarında yapmayı sevdiği en önemli değişiklik şüphesiz ana ekranlarında yer alan wallapaperlardır. Bu nedenle, kullandıkları cihazın kendi içerisindeki duvar kağıtlarından bir süre sonra sıkılanlar; alternatif arayanlar için başarılı bir walpaper uygulaması olan Zedge tercih edilebilir. Yaklaşık 1.9 milyon aktif kullanıcıya sahip uygulama içerisindeki arşivde sayısız wallpaperın yanında hareketli duvar kağıtları, zil sesi tonları ve bildirim ses tonları içinde pek çok seçenek sunmaktadır.

Bunun yanı sıra kullanıcıların bir diğer ihtiyaçlarına yönelik değiştirebilecekleri özellik widgetlardır. Birçok çeşidinin bulunduğu bu özellik için en kullanışlı olan uygulama Ultimate Custom Widget (UCCW)’tır. Ana ekran için sayısız seçeneği bulunan program ile saat ve hava durumu gösterimlerinin yanında dilediğiniz bir yazıyı, telefonunuzun sıcaklığını ve batarya seviyesinin görünümünü de ayarlayabiliyorsunuz. Onu benzerlerinden ayıran en önemli detay ise Google Play’ de UCCW ile kullanabileceğiniz sayısız temanın yer almasıdır.

Bir diğer önemli kişiselleştirme imkanı ise launcherlar üzerinden sunulmaktadır. Dönemin en başarılı launcher uygulamalarından biri olan Aviate geçtiğimiz aylarda Yahoo tarafından satın alındı. Günün belirli zamanına ve hatta konumunuza göre ana ekran modu değiştiren program, doğru zamanda doğru uygulamalara erişmenize yardımcı oluyor. Örneğin gece dışarıdasınız ve dışarıda olduğunuz zamanlarda kullandığınız belirli uygulamalar var. Aviate bu uygulamaları zamanla ezberleyerek kendini gece moduna aldığında yalnızca gece sıklıkla kullandığınız uygulamaları ana ekranınızda tutuyor. Yani siz gününüzü programa bırakıyorsunuz o da sizin ihtiyaçlarınıza göre uygulamalarınızı düzenliyor. Şuan beta aşamasında olan Aviate, geliştirilmeye devam etmekte olup beta sürümü ile sadece davetiye ile erişime açıktır.