Arka Pencere

Orijinal adı Rear Window olan Arka Pencere, sinema tarihinde önemli bir yer edinmektedir. Tamamına yakını bir odada geçen film, kimi otoritelerce yönetmeninin en başarılı filmi olarak addedilmektedir. 1954 yılı Amerikan yapımı olan Arka Pencere renkli formatta izleyicisiyle buluşmuştur. Film, 1997 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından ABD Ulusal Film Arşivi’ne kaldırılmıştır.

Cornell Woolrich tarafından yazılan It Had to Be Murder isimli kısa öyküden uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda dünyaca ünlü yönetmen Alfred Hitchcock oturmaktadır. Senaryosu John Michael Hayes tarafından kaleme alının filmin yapımcılığını ise aynı zamanda filmin yönetmeni olan Alfred Hitchcock üstlenmiştir. Oldukça sağlam bir oyuncu kadrosuna sahip olan filmde dönemin yıldızları yer almıştır. Başrollerini James Stewart ve Grace Kelly paylaşırken bu ikiliye Thelma Ritter, Wendell Corey, Raymond Burr ve Judith Evelyn gibi isimler eşlik etmektedir. 4 dalda Oscar Ödülüne aday gösterilen film hiçbirini kazanamamıştır. İnsanoğlunun merak duygusu üzerine yoğunlaşan film, izleyiciyi de öykünün içine çekerek, hikayeye duyulan merak sayesinde kendini izlenir kılmayı hedeflemektedir. Bu hedefinde de başarılı olan Arka Pencere oldukça sürükleyici ve sıkılmadan izlenebiliecek bir film olarak nitelendirilebilir. Ancak bunun için izleyicinin hikayenin sonunu merak etmesi gerekir aksi takdirde film sıkıcı bir hal alacaktır.

Hitchcock’un insani duyguların temeline inme hedefinde olduğu Arka Pencere’de, farkında olduğu ve saygı duyduğu tüm ahlak kurallarına rağmen merak duygusuna engel olamayan bir adam canlandırılmaktadır. Geçirdiği bir kaza sonucu ayağı kırılan bir foto-muhabiri olan L. B. Jefferies’in evde kaldığı süre boyunca komşularını izlemesi filmin konusunu oluşturuyor. Herhangi bir amaç gütmeden sadece can sıkıntısına engel olmak için böyle bir işe girişen Jefferies, daha sonra gördüklerini iyice merak ederek olaylara dahil olmak istiyor. Gizlice izlediği komşusunun bir cinayet işlediğini düşünen Jefferies, işe sevgilisini ve hizmetçisini de katarak olayın aslını öğrenmek için çabalıyor.