Bağırtlak Familyası Kuşlar Nasıl Canlılardır?

Bağırtlak familyası kuşlar nasıl canlılardır bunun hakkında bilgi vereceğiz. Bağırtlak familyası olağanüstü kuşlar familyasıdır. Bu konu hakkında çok tartışma yaşanmıştır. Tartışmanın sebebi bağırtlak kuşların morfolojik bakımdan diğer kuşlardan özelliklerinin ödünç almalarından kaynaklanmaktadır. Keklik ve güvercin familyasının özelliklerini almışlardır. Bağırtlaklar hangi familya ile ilişkili hala tartışma konusudur.

bagirtlak-familyasi-kuslar-nasil-canlilardir

Bağırtlak Familyasının Özellikleri

Bağırtlak Familyası Kuşlar Nasıl Canlılardır 16 çeşit bağırtlak vardır. Tüm bağırtlakların baş ve gövdeleri bodurdur. Bacak boyları kısa ama kanatları uzundur. Ayrıca uzun kuyrukları da bulunmaktadır. İyi uçarlar ve toprakta çok iyi koşarlar. Pençeleri çok ufak ya da hiç yoktur. Ayaklarında tüyler vardır.

Bu tüyler sayesinde çöllerde sıcaktan korur ve aynı zamanda çetin ve kaba olan yerlerde yürürken yırtılma, aşınma gibi sakatlanmalardan korumaktadır. Genellikle Afrika kıtasında bulunurlar. Çöllerde, kurak bölgelerde yaşarlar. Yerlerde tohum, yaprak ve yeşil filiz arayarak günlerini geçirirler. Her canlı gibi bağırtlaklar da su içme gereksinimi yaşarlar. Su içmek istedikleri zaman bulundukları yeri terk ederler.

Su ihtiyaçlarını genellikle sabah saatlerinde günde bir defa yaparlar. Önce ufak sürü olarak başlarlar daha sonra bu sürüye birçok bağırtlak katılır. Büyük bir sürü halinde su içmeye giderler. Su bölgesine gidip havada bir tur atarlar. Su bölgesinden biraz uzağa inerler. Ölçülü ve sık adımlarla su içme bölgesine tırmanırlar. Her kuş birkaç yudum su içer ve uçar. 10 saniye sürmez bu su içme durumu. Sonra yiyecek aramaya koyulurlar.

Kolay bir şekilde yuvalanır. Sığ bir çukur bulur. Oraya yerleşir. Genellikle deve gibi büyük memeli hayvanların yaptığı çukurları tercih ederler. Bu yuvaya yumurtalarını bırakırlar. Dikkat çekmemek için yumurtaların üzerinde uzun süre vardiyalı olarak kuluçkaya yatarlar. Erkek bağırtlak gece, daha tüylü olan dişi bağırtlak ise gündüz kuluçkaya yatar. Üreme zamanında erkek bağırtlak su içmeye gittiğinde gövdesindeki tüyleri de suya batırır. Yuvalarına gittiğinde yavru olan bağırtlaklar erkek bağırtlağın gövdesine yakınlaştırırlar. Sıcak çöl güneşlerinden babalarının suyu emmiş tüylerindeki rutubeti emerek su ihtiyacı karşılarlar.