Bir Zamanlar Batıda

Bir Zamanlar Batıda, 1968 yılı İtalyan yapımı bir Spaghetti Western filmidir. Film yayınlandığı dönem Avrupa’da büyük başarılar elde edip bazı yerlerde yıllarca vizyonda kalmasına rağmen, aynı başarıyı ABD’de gösterememiş ve olumsuz eleştirilerle karşılaşmıştır. Ancak bugün bir çok otorite tarafından en iyi Western filmlerinden biri olarak kabul edilmekte ve sinema tarihinin kült yapımları arasında gösterilmektedir. Türkiye’de 1972 yılında Batıda Kan Var adıyla vizyona giren film, daha sonra 1982 yılında özgün adı C’era una volta il West’in tam çevirisi olan Bir Zamanlar Batıda ismiyle video formatında izleyiciye sunuldu.

Avrupa’da büyük başarılara imza atan Bir Zamanlar Batıda filminin yönetmenliğini Wester filmleriyle ünlü Sergio Leone yapmaktadır. Senaryosu da filmin yönetmeni Sergio Leone ve Sergio Donati tarafından kaleme alınan filmin yapımcılığı Fulvio Mosella tarafından üstlenilmiştir. Müzikleri ünlü besteci Ennio Morricone tarafından bestelenen filmin oyuncu kadrosunda Claudia Cardinale, Henry Fonda, Jason Robards, Charles Bronson yer almaktadır. Filmde Henry Fonda kariyerinde ilk kez bir kötü adamı canlandırmış ve daha sonra hayranlarının kendisini bu rolde gördüklerinde oldukça şaşırdıklarını söylemiştir. Anlattığı dönemi oldukça iyi yansıtan film, yavaş fakat izleyiciyi sıkmayan güzel bir anlatıma sahip. Karakterlerin sağlam kurgulanıp iyi işlendiği filmde izleyici olayların içine gayet başarılı bir şekilde çekilmekte. Sinema tarihinde önemli bir yer kaplayan Bir Zamanlar Batıda izlenilmesi gereken filmler arasında gösterilebilir.

Bir zamanlar batıda olanları anlatan filmde, bir intikam hikayesi gerçekleştiği yerde yaşayan birçok karakterinde dahil edilmesiyle birlikte anlatılıyor. Karakterlerden Jill, yeni evlendiği kocasının yanına kasabaya yeni gelmiş bir kadındır, ancak kocası ve ailesi, Frank ve çetesi tarafından katledildiğinden dolayı artık dul ve yalnız bir kadındır. Frank belalı ve kötü bir adamı canlandırmaktadır. Armonika ise Frank’den intikam almaya çalışan bir kovboydur. Tüm bu karakterlerin birbiriyle olan ilişkileri ve yaşadıkları Bir Zamanlar Batıda filminin bütününü oluşturmaktadır.

Bir Zamanlar Batıda