Bitcoin Nedir? Avantajları & Dezavantajları Nelerdir?

Günümüz dünyasında her şey teknolojinin üzerine kuruludur. Artık alışverişler bile internetten yapılmakta ve sanal olarak birçok işlem gerçekleştirilmektedir. Bu durum para biriminde bile değişimlere neden olmuştur. 2008 yılında teknolojinin hızlı gelişimini gören Satoshi Nakamoto, sanal para üretmeye karar vermiştir. Adına bitcoin denilen bu sanal para tahmin edildiğinden çok daha hızlı bir şekilde gelişmiş ve popülerleşmiştir. Sanal para adı verilen bitcoin diğer para birimlerinden tamamen farklıdır.

Üretimi oldukça farklı olan bitcoin, diğer para birimlerine çevrilebilmekte hatta kendi başına bile kullanılabilmektedir. Dünyada bu denli popüler olması bazı alışveriş merkezlerinde ve lokantalarda bitcoin ile ödeme alınmasını sağlamıştır. Bitcoin, devamlı olarak gelişmekte ve düzenlenmektedir. Kullanıcılarının güvenliğini sağlamak isteyen Satoshi Nakamoto, sistemi ve bitcoin üretimini zorlaştırmaktadır. Bu sebeple birçok kullanıcı bitcoin sanal parasına yönelmekte ve paranın değerini arttırmaktadır.

 

Bitcoin Avantajları

Bitcoin kullanımının avantajları denince akla gelen ilk avantaj çökme riskinin düşüklüğüdür. Bu para birimi kolay kolay çökmeyecek ve seviyesini koruyacaktır. Bunun sebebi herhangi bir birime bağlı olmayışıdır. Bu para biriminin çökmesi için insanların kullanımı bırakması gerekecektir. Buda şu an ki durumda pek mümkün değildir. Bunun sebebi bitcoin sanal para biriminin popülerliğini arttırmasıdır. Bitcoin para birimi kullanımının bir diğer avantajı ise taşınmasının ve saklanmasının oldukça pratik olmasıdır. Nakit parada mümkün olmayan bu durum bitcoin para biriminde mümkündür. Çok yüksek miktarlarda paralar sanal cüzdanlara güvenle saklanacaktır. Bitcoin para birimi ile ilgili bir diğer önemli avantaj ise para aktarımının kolay ve ucuz yollu olmasıdır. Ödeme yapmakta aynı şekilde oldukça kolay ve pratiktir.

 

Bitcoin Dezavantajları

Bitcoin kullanımının sadece avantajları değil dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantajlardan ilki paranın izi sürülemez oluşudur. Para herhangi bir hükümete ya da birime bağlı değildir. Bu izinin sürülmesine engel olmaktadır. Bazı kişilerce avantaj olarak görülebilen bu durum suç işlenmesine olanak yaratabilmektedir. Uyuşturucu gibi zararlı maddelerin alım satım işlemleri bitcoin aracılığı ile yapılmakta ve hükümetler tarafından takip edilememektedir. Bu gibi sorunların oluşmaması için bazı hükümetler bu sanal birimini reddetmekte ve kullanım yasağı getirmektedir. Bitcoin kullanımının bir diğer dezavantajı ise harcanmasının oldukça zor olmasıdır. Bu problem ülkemiz içinde geçerlidir. Henüz çoğu yer bitcoin kullanmamakta ve bu sebeple ödeme yapmak zorlaşmaktadır. Dünyada sadece nadir yerlerde geçerli olan bitcoin para birimi her geçen gün popülerleşse de henüz oldukça yenidir ve kullanılması oldukça zordur.

 

Bitcoin Güvenilir midir?

Bitcoin güvenli midir sorusu en çok sorulan ve merak edilen sorulardan bir tanesidir. Bitcoin para biriminin güvenli olup olmadığı hala tartışılmaktadır. Para birimi doğru kullanıldığında herhangi bir güvenlik sorunu yaratmayacaktır. Belirli protokoller takip edildiğinde yapılan her işlem şifrelenecek ve böylece kişinin hesabı güvenle korunacaktır. Bu durumda en büyük iş kullanıcıya aittir. Kişisel sanal cüzdanın şifresi kaybedilmemeli veya başkasına söylenmemelidir. Çaldırılan şifreler hesabın güvenliğinin bozulmasına ve kişinin paralarını kaybetmesine neden olacaktır.