Büyük Hesaplaşma

Orijinal adı Heat olan Büyük Hesaplaşma, 1995 yılı Amerikan yapımı bir dram ve suç filmidir. Yayınlandığı dönem gişede büyük bir başarı yakalayan film, aynı başarıyı ödül törenlerinde gösterememiş ve aday gösterildiği 8 ödülün hiç birini kazanamamıştır. Yaklaşık 60 milyon dolarlık bir bütçesi olan Büyük Hesaplaşma, dünya çapında 175 milyon dolara yakın bir gelir elde etmiştir.

Warner Bros’un dağıtıcılığında izleyiciyle buluşan filmin yönetmen koltuğunda Michael Mann oturmaktadır. Senaryosunu da Michael Mann’ın kaleme aldığı 170 dakika uzunluğundaki Büyük Hesaplaşma’nın müzikleri Elliot Goldenthal imzası taşımaktadır. Yapımcılığını filmin yönetmeni ve senaristi Michael Mann’la birlikte Art Linson’ın paylaştığı filmin güçlü oyuncu kadrosunda Al Pacino, Robert De Niro, Val Kilmer, Jon Voight, Tom Sizemore, Diane Venora, Amy Brenneman, Ashley Judd, Wes Studi, Mykelti Williamson, Natalie Portman gibi isimler yer almaktadır.

Filmde klasik hırsız polis mücadelesi orijinal bir tarzla izleyiciye aktarılmıştır. Robert De Niro’nun hayat verdiği Neil Mccauley, ekibiyle birlikte büyük soygunlara imza atan usta bir soyguncu iken Al Pacino’nun hayat verdiği Vincent Hanna, oldukça zeki ve inatçı bir dedektiftir. Karakter özellikleri bakımından birbirine çok benzeyen bu iki insanın amansız kovalamacasına tanık oluyoruz. Bu mücadele büyük hesaplaşma olarak da nitelenebilir.