Her Çocuk Özeldir

Orijinal adı Taare Zameen Par olan Her Çocuk Özeldir, 2007 yılı Hindistan yapımı bir dram filmidir. İngilizce’ye Like Stars on Earth olarak geçen film, Türkiye’de Yerdeki Yıldızlar ismiyle de anılmaktadır. Yayınlandığı dönem özellikle Hindistan’da büyük ses getiren Her Çocuk Özeldir, günümüzde tüm dünyayla birlikte Türkiye’de de popüler bir hale gelmiştir. Çeşitli organizasyonlarda toplam 28 ödüle aday gösterilen film bunlardan 13 tanesine layık görülmüştür. Yaklaşık 2 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen film, 16 milyon dolara yakın bir hasılata imza atmıştır.

Yönetmen koltuğunda Hint sinemasının en önemli figürlerinden olan Aamir Khan’ın oturduğu filmin müzikleri Shankar Mahadevan, Loy Mendonsa ve Ehsaan Noorani’den oluşan bir ekip tarafından hazırlanmıştır. 165 dakika uzunluğundaki filmin senaryosunu işin yönetmenlik kısmına da destek veren Amole Gupte kaleme almıştır. Birçok sinemaseverin favorileri arasında yer alan Her Çocuk Özeldir, Hint sinemasının son zamanlarda çıkardığı en önemli yapıtlardan biri olarak dikkat çekmektedir. Yapımcılığını da yönetmeni Aamir Khan’ın üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Darsheel Safary, Aamir Khan, Tanay Chheda, Sachet Engineer, Tisca Chopra, Vipinn Sharma gibi isimler yer almaktadır. Birçok listede üst sıralarda bulunun Her Çocuk Özeldir, İMDB Top 250 listesinde de yer almaktadır.

Filmde özel bir hikaye anlatılmaktadır. Her Çocuk Özeldir, eğitim sistemini, toplum yapısını ve önyargıları eleştiren bir film olarak dikkat çekmektedir. Okumada ve rakamlarla olan işlemlerde sorun yaşayan küçük bir çocuk, çevresi tarafından da hor görülünce durumu daha da kötüye gider. İnsanlar tarafından zorlandıkça kendi içine kapanan Ishaan, ailesi tarafından zorla gönderildiği yatılı okulda yeni bir resim hocasıyla tanışınca hayatı başka bir yöne evrilecektir.