Disk Nasıl Atılır?

Disk atma atletizm sporu atmalar branşından diskin bir daire içerisinden belli bir açı ile saha boyunca atılmasına göre yapılan bir spordur. İki tip disk vardır. Diski atma da atma dairesinin içi 2,5 metredir. Atma dairesi yer seviyesinden yüksekte olmalıdır. Disk atma bölgesi ise dairenin merkezinden 40 derecelik bir açı ile atılacak yöne doğru belirlenir.

disk nasıl atılırBaşlama pozisyonu dik atma çemberinin geri kısmındadır. Atıcının sırtı atış yönüne doğru dönük bir biçimdedir. Disk nasıl atılır? denildiğinde disk atma sol ayak burnun yere değmesi ve diski göndermesi ile başlar. Bükülmüş olan sol bacak pivot hareketindedir.

Vücut ağırlığı sol ayak üzerine gelene kadar yukarı ve ileri sürüşüne devam eder. Vücudun üst kısmı sağ ayağın yardımı ile ileri ve yukarı bir şekilde döndürülür. Bu sürede ise atış kolunun omuz hizasında serbest ve kırbaç gibi olan bir hareket ile atış tamamlanır.

Atıcı disk yere düşmeden dairenin dışına çıkamaz. Atışın tamamen tamamlanması için süre 1.5 dakikadır ve atlet eline reçine sürebilir.