Dr. Stranglove

Türkçe’ye Dr. Garipaşk ya da Garip Doktor olarak çevrilmiş hallerine rastlanılsa da filmin orijinal adıyla anılması daha isabetlidir. Orijinal adı ise Dr. Stranglove ya da How I Learned to Stop Worryin and Love the Bomb olan film, 1964 yılı Amerikan yapımı, politik göndermelerle bezeli bir filmdir. Peter George’un Kırmızı Alarm adlı romanından beyaz perdeye uyarlanan film, Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından ABD Ulusal Film Arşivi’ne kaldırılarak koruma altına alınmıştır. Toplam 21 ödüle aday gösterilen film bunların 13 tanesini kazanmayı başarmıştır. Ancak 4 dalda Oscar adayı olmasına rağmen bu ödüllerin hiçbirisine layık görülmemiştir. Tahminen 1 milyon 800 bin dolarlık bir bütçeyle çekilen film dünya çapında 10 milyon dolara yakın bir hasılata imza atmıştır.

Bir Stanley Kubrick filmi olan Dr. Stranglove’un yönetmenliğini senaristliğini ve yapımcılığını Stanley Kubrick üstlenmiştir. Ayrıca senaryo kısmında Terry Southern de olaya dahil olmuştur. Kubrick’in keskin zekası ve üstün bakış açısının dikkat çektiği filmin müzikleri Laurie Johnson tarafından bestelenmiştir. Fantastik bir konunun işlendiği filmde Kubrick ciddi olayları mizahi bir dille anlatmış ve vermek istediği mesajları ironi aracılığıyla izleyiciye ulaştırmıştır. Kubrick’in en popüler filmlerinden olan Dr. Stranglove, oyuncu kadrosunda Peter Sellers, George C. Scott, Sterling Hayden, Keenan Wynn, Slim Pickens, Peter Bull, James Earl Jones gibi isimleri barındırmaktadır. Hem verdiği mesajlar hem de mesajların veriliş şekli itibarıyla eğlenceli ve etkileyici bir film olan Dr. Stranglove, bir çok sinemaseverin favorileri arasında yer almakta ve izlenesi filmlerden biri olarak nitelendirilmektedir.

Filmde Sovyet düşmanı ve savaş yanlısı bir general olan Ripper’ın kendi inisiyatifiyle kalkıştığı bir olay sonucu dünyayı kıyamete sürüklemesi ve bunu durdurmaya çalışan diplomatlar izleyiciye anlatılır. General Ripper enteresan bir kişiliğe sahiptir ve kafasının attığı bir gün kendi üstlerinin haberi olmadan, emrindeki askerlere Sovyetler Birliği’ne nükleer saldırı düzenlemeleri emrini verir. Askerlerinin uçaklarla Sovyetler’e nükleer bomba taşımaya başlamasıyla ABD başkanı ABD’li diplomatlar, Dr. Stranglove ve Rus diplomatlardan oluşan bir ekip olayı engellemek için uğraşmaya başlar. Bu uğraşın mutlaka başarıya ulaşması gerekmektedir. Çünkü Sovyetler, nükleer saldıraya uğramaları durumunda neredeyse tüm dünyayı yok edecek bir sistem geliştirmişlerdir.