Fil Adam

Orijinal adı The Elephant Man olan Fil Adam, 1980 yılı Amerika ve İngiltere ortak yapımı bir dram ve biyografi filmidir. Sinema tarihinde önemli bir yer kaplayan film, aday gösterildiği 31 ödülün 10 tanesini kazanmayı başarmıştır. 5 milyon dolarlık bir bütçeye sahip olan film, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde 26 milyon dolarlık bir hasılat elde etmiştir.

Yönetmen koltuğunda usta yönetmen David Lynch’ın oturduğu filmin yapımcılığını Jonathan Sanger, Stuart Cornfeld ve Mel Brooks üstlenmiştir. Oldukça etkileyici bir hayat hikayesinin anlatıldığı filmin senaryosu Christopher De Vore, Eric Bergren ve filmin yönetmeni David Lynch tarafından kaleme alınmıştır. Müzikleri John Morris imzası taşıyan Fil Adam’ın güçlü oyuncu kadrosunda Anthony Hopkins, John Hurt, Anne Bancroft, John Gielgud, Wendy Hiller, Freddie Jones, Michael Elphick, Hannah Gordon gibi isimler yer almaktadır. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo da dahil olmak üzere 8 dalda aday gösterilerek büyük ses getiren Fil Adam, Oscar kazanmayı başaramamıştır.

Fil Adam’da gerçek bir hayat hikayesi anlatılmaktadır. Filmde doğuştan, ciddi derecede şekil bozukluğuna sahip olan John Merrick’in yaşadıkları izleyiciye aktarılmaktadır. Gezici bir sirkte zorla çalıştırılan ve kötü muamele gören John Merrick, kafeste sergilenerek fil adam olarak seyircilere sunulmaktadır. John Merrick, alışılmadık ürkütücü görüntüsünün altında oldukça naif ve kibar bir insandır. Bir cerrahın, sirkte ona rastlaması üzerine hayatı çok daha değişik bir yöne evrilen Merrick’i karanlık geçmişi sık sık rahatsız edecektir.