Geçmişin Gölgesinde

Orijinal adı American History X olan film, Türkçeye Geçmişin Gölgesinde olarak çevrilmiş. 1998 yılı Amerikan yapımı bir suç ve dram filmi olan Geçmişin Gölgesinde verdiği mesajlar açısından oldukça önemli bir film olarak değerlendirilebilir. 10 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen film toplamda 23 milyon dolarlık bir hasılata imza atmıştır.

New Line Sinema’nın dağıtıcılığını üstlendiği filmin yönetmen koltuğunda Tony Kaye oturmaktadır. Senaryosunu David McKenna’nın kaleme aldığı filmin yapımcılığını ise John Morrissey üstlenmektedir. Filmin başrollerini Edward Norton ve Edward Furlong paylaşırken bu ikiliye Beverly D’Angelo, Jennifer Lien, Ethan Suplee, Fairuza Balk, Avery Brooks gibi isimler eşlik etmektedir. Edward Norton, Geçmişin Gölgesinde filmindeki performansıyla Oscar ödülüne aday gösterilse de kazanamamıştır. Yayınlandığı dönem çok konuşulan filmin, müziklerini ise Anne Dudley bestelemiştir. Biraz durağan bir yapıya sahip olsa da kendini izlettiren bir film olan Geçmişin Gölgesinde, ırkçılık karşıtı duruşuyla izlenmesi gereken filmlerden biri olarak nitelendirilebilir.

Edward Norton’ın hayat verdiği Derek Vinyard karakterinin hikayesinin anlatıldığı Geçmişin Gölgesinde, 1990 yıllarında Venice Beach’de geçmektedir. Derek, oldukça zeki bir öğrenci olmasına rağmen babasının siyahi biri tarafından öldürülmesinden sonra, babasının fikirlerinin de etkisiyle siyahilere nefret duymaya başlar. Kendisini ele geçirmeye başlayan ırkçılık fikrine engel olmaz ve neo-nazi olma yolunda emin adımlarla ilerler. Bir süre sonra bölgedeki Neo-Nazi liderinin sağ kolu olan Derek, çevresinin de etkisiyle silahlı ve tehlikeli birine dönüşür. Bir gece arabasını çalmaya çalışan 2 zenciyi öldürür ve tutuklanarak 3 yıl hapse mahkum edilir. Hapishanede geçirdiği süre zarfında çok değişik şeyler yaşayan Derek, tekrar değişerek ırkçı karakterinden kurtulur ancak bu kez de Derek’in küçük kardeşi aynı fikirlere kapılmıştır. Derek kardeşini bu yoldan döndürmek ve ailesinin bütünlüğünü korumak için büyük bir mücadeleye girişir.