Kazablanka

Kazablanka, 1942 yılı Amerikan yapımı bir aşk filmidir. ABD Film Enstitüsü tarafından gelmiş geçmiş en iyi aşk filmi seçilen Kazablanka, sinema tarihinde çok önemli bir yer edinmektedir. Orijinal adı Casablanca olan film, bir çok sinemasever tarafından favori filmler arasında gösterilmektedir ve İMDb Top 250 listesinde 28. Sırada bulunmaktadır.

Yönetmen koltuğunda Michael Curtiz’in oturduğu filmin yapımcılığını ise Hal B. Wallis üstlenmiştir. Bir tiyatro oyunundan beyaz perdeye uyarlanmış olan Kazablanka Warner Bros stüdyolarında çekilmiştir. Murray Burnett’in yazdığı Everybody Comed to Rick’s isimli oyun henüz yayınlanmadan Warner Brothers tarafından 20 bin dolara satın alınarak bu filmin uyarlanmasında kullanılmıştır. Senaryosunda Julius J. Epstein, Philip G. Epstein ve Howard Koch imzası taşıyan filmin müzikleri ise Max Steiner tarafından bestelenmiştir. Oldukça başarılı bir aşk filmi olan Kazablanka, ismini, filmin geçtiği Kazablanka kentinden almaktadır. Filmin başrollerinde o dönemin en ünlü isimlerinden olan Humphrey Bogart, İngrid Bergman ve Paul Henreid yer alırken bu üçlüye Claude Rains, Conrad Veidt, Sydney Greenstreet, Peter Lorre gibi isimler eşlik etmektedir. Siyah beyaz formatında çekilen film, yavaş ve dolu dolu ilerleyen bir yapıya sahiptir. Dingin bir havası olan filmde karakterler oldukça iyi işlenmiş ve izleyiciye aktarılmıştır.

II. Dünya Savaşı’nın başladığı zamanlarda geçen filmde, Humphrey Bogart’ın hayat verdiği Rick karakteri Casablanca’nın en ünlü gece kulübünün sahibidir. Karizmatik ve yalnız bir adam olan Rick, Kasablanka’da oldukça etkili bir adamdır ve nüfuzu sağlamdır. Paul Henreid’in hayat verdiği Victor Lazlow ise Çek direniş güçlerinin lideridir. Victor’ın karısı Iısa ise geçmişte Rick ile bir ilişki yaşamış ve Rick’i terk etmiştir. Rick’in Iisa’ya olan aşkı hala bitmiş değildir ve ikilinin karşılaşması bu aşkı daha da körükleyecektir. Victor, Alman toplama kamplarından kaçarak Kazablanka’ya gelmiş ve buradan Amerika’ya geçmeye çalışmaktadır. Amerika’ya geçmesi için ise Rick’in yardımına ihtiyacı vardır.