Kolie Etiketleri – Pan

koli-etiketKağıt bazlı etiketler sınıfına girmekte olan koli etiketi için direkt termal baskı ile üretilen etiketler ya da ribon kullanılarak basılan etiketler kullanılmaktadır. Adından da kolayca anlaşıldığı gibi, üretim ve stok yapılan çeşitli tesislerde, lojistik sektöründe hazırlanan kolilerin etiketlenmesinde kullanılmaktadır. Bu etiketler, üzerine yapıştırıldıkları ürün hakkında detaylı bilgililer içermektedir. Bu bilgilerden bazılarına örnek olarak ürünün cinsi, adeti, ağırlığı, sevkiyat bilgileri, firma logosu gibi özellikler örnek verilebilir. Koli etiketi kullanılması sayesinde hem olası karışıklıkların önüne geçilmekte hem de zamandan ciddi oranda tasarruf edilmektedir.

Koli etiketi baskılı ya da baskısız olarak kullanılabilmektedir. Termal etiketler ile baskısız biçimde basılmaktadır, ancak bu yöntemin kullanılması her durumda yararlı olmamaktadır. Çünkü termal etiketler dayanıksız olduğundan kullanılacağı durumları iyi incelemek gerekmektedir. Mümkün olduğunca kısa, günü birlik sevkiyatlar gibi durumlarda kullanması tavsiye edilmektedir. Eco termal etiket kullanılır ise etiketin ömrü en fazla 6 ay civarında olabilmektedir. Eğer Lamine termal etiket kullanılır ise bu süre en fazla 1 yıla kadar çıkabilmektedir. Doğru etiket seçimi için kullanım ömrü ile beraber değerlendirilmesi gereken bir başka konu da dayanıklılıktır. Dış ortamlardan gelebilecek yüksek ısı, ışık, nem, kimyasal, sürtünme gibi etkilere karşı termal etiketler oldukça dayanıksızdır.

Bu etiketler, müşteri talepleri de dikkate alınacak şekilde, kullanım alanı, ortamı ve depoda bekleme süresi gibi çeşitli etkenler dikkate alınarak istenen ebat ve ölçülerde üretilebilmektedir.

Piyasada farklı farklı ölçülerde tedarik edilebilen etiketin en çok talep gören ölçüleri 100 mm x 100 mm olsa da, kullanım alanı, kullanılacağı ortam, saklanacağı süre gibi çeşitli etkenler dikkate alınarak, müşteri talepleri doğrultusunda istenilen ebat, ölçü ve kalitelerde üretilip satışa sunulabilmektedir.