Konuşma Terapisi Nasıl Yapılır?

Konuşma terapisi, konuşmada zorluk çeken kişilere uygulanan onları düzgün konuşturmayı ve rahatlatmayı amaçlayan bir terapi yöntemidir. Psikolojinin yan dalı olan bu kurum, hem kişilerin sıkıntılarını dinleyerek uygulanır, hem de onları anlamaya ve konuşturmaya yönelik seanslar düzenlenir. Konuşma Terapisi Nasıl Yapılır? Özellikle dil gelişimi evresini atlatamamış çocuklarda bu tarz konuşma ve diksiyon sıkıntıları yaşanabilmektedir.

konuşma terapisi nasıl yapılırDünyada ve Türkiye’de konuşma terapisi hakkında yazılmış birçok bilgi bulunmaktadır. Gerçekten de konuşma terapisi uygulanan kişilerde, bir süre sonra ilerleme kaydedilmektedir. Çocuklarda dil gelişiminin teşviki için çeşitli oyunlar, resimler, kitaplar ve nesneler ile çocukların kelimeleri doğru telaffuzları sağlanmaktadır. Bu terapiye verilen isim dil müdahale faaliyetleridir.

Bir başka alternatif konuşma terapisi ise artikülasyon terapisidir. Bu terapi yönteminde daha çok hece ve seslerin nasıl çıkarılması gerektiği çocuklara ve yetişkinlere öğretilmektedir. ”R” sesi gibi çıkması zor seslerin çıkışı ya da ”S” sesi gibi seslerin çıkışları dil hareketleri ile birlikte gösterilmektedir. Konuşma terapilerinin etkisi çocuk gelişiminde ve ileri ki diksiyonunda epey büyüktür.