Kutsal Hazine Avcıları

Dört filmden oluşan İndiana Jones serisinin ilk filmi olan Kutsal Hazine Avcıları, 1981 yılı Amerikan yapımı bir macera filmidir.Yayınlandığı dönem büyük ses getiren ve 380 milyon dolarlık bir hasılata imza atan film Akademi ödüllerinde En İyi Film, En İyi Sanat Yönetimi, En İyi Film Kurgusu, En İyi Ses, En İyi Ses Efekti, En İyi Görsel Efekt dallarında ki ödüllere aday gösterildi ve En İyi Film Oscarı dışındaki ödülleri kazandı.

Macera denildiğinde akla ilk gelen filmlerden biri olan Kutsal Hazine Avcıları, türünün en güzel örneği olarak nitelenebilir. 1981 yılında çekilmiş olmasına rağmen oldukça güzel efektlere sahip olan filmin yönetmen koltuğunda Stephan Spielberg oturuyor. George Lucas’ın hikayesi temel alınarak senaryosu Lawrence Kasdan tarafından yazılan filmin yapımcılığı aynı zamanda hikaye yazarı olan George Lucas, Frank Marshall ve Howard G. Kazanjian tarafından üstleniliyor. Filmin oyuncu kadrosunda Harrison Ford, Karen Allen, Paul Freeman, Denholm Elliot gibi isimler yer alıyor. Bir macera filminde olması gerektiği gibi sürükleyiciliğiyle ön plana çıkan Kutsal Hazine Avcıları, bu anlamda görevini layıkıyla yerine getirdiğinden ve izleyiciye beklentisinin karşılığını verdiğinden dolayı bir çok sinemasever tarafından favori filmler arasında gösteriliyor. Orijinal adı Raiders of the Lost Ark olan film 1999 yılında ABD Kongre Kütüphanesi tarafından ABD Ulusal Film Arşivi’ne kaldırılmaya layık görülmüştür.

Kahire’den Nepal’e kadar oldukça geniş bir coğrafyada geçen filmde Amerikalı bir arkeolog olan İndiana Jones’un çok önemli bir hazineyi bulma çabaları konu ediniliyor. İndiana Jones ABD hükümeti tarafından, büyülü güçleri olduğu ve elinde bulunana sonsuz bir güç bahşedeceğine inanılan Ark’ı bulmakla görevlendirilir. Bu güce sahip olmak isteyen Hitler’de aynı görevi başka bir arkeoloğa vermiştir. Kıyasıya bir rekabete dönüşen bu macerada İndiana Jones’a eski aşkı Marion’da eşlik etmektedir.

Kutsal Hazine Avcıları