Kuzuların Sessizliği

Kuzuların Sessizliği, 1991 yılı Amerikan yapımı psikolojik gerilim türündebir filmdir. Sinema tarihinin kült yapımlarından biri olan Kuzuların Sessizliği, türünün örnekleri arasında en çok bilinen ve beğenilendir. Yayınlandığı dönemde büyük ses getiren filmin bir çok alanda imza attığı ilkler mevcuttur. 19 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen Kuzuların Sessizliği, dünya çapında 270 milyon dolarlık bir hasılata imza atmıştır.

Orijinal adı The Silence of The Lambs olan filmin yönetmen koltuğunda Jonathan Demme oturmaktadır. Thomas J. Harris’in aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlanan filmin senaryosu Ted Tally tarafından kaleme alınırken, yapımcılığı Kenneth Uth, Edward Saxon, Ron Bozman tarafından üstlenilmektedir. Oyuncu kadrosuyla göz dolduran Kuzuların Sessizliği’nin başrollerini Jodie Foster ve Anthony Hopkins paylaşırken bu ikiliye Scott Glenn, Ted Levine, Frankie Faison, Kasi Lemmons gibi isimler eşlik etmektedir. Filmin müzikleri ise ünlü film müzisyeni Howard Shore tarafından bestelenmiştir. Gerilim denildiğinde akla gelen ilk film olan Kuzuların Sessizliği, ağır ve yoğun bir atmosfere sahiptir. Anlatılan hikaye, izleyiciyi kaliteli oyunculuklar sayesinde kolayca içine almakta ve filmin etkileyiciliği bu nedenle oldukça artmaktadır. Yavaş ilerlemesinden dolayı genel sinema izleyicisini ilk başlarda sıkabilecek olsa da bir süre sonra her izleyici tarafından benimsenip keyifle izleneceği söylenebilir. Kuzuların Sessizliği yayınlandıktan sonra oldukça olumlu eleştiriler almış ve bunun karşılığı olarak da büyük izlenme oranlarına ulaşmıştır. 1992 yılında yapılan Oscar ödüllerinde 7 dalda aday gösterilen film En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Uyarlama Senaryo olmak üzere 5 ödüle layık görülmüştür. Oscar’a layık görülen Jodie Foster, 30 yaşına gelmeden 2. Oscar ödülünü kazanarak bunu başaran nadir insanların arasına girmiştir. Anthony Hophins ise filmde sadece 15 dakika görünmesine rağmen Oscar ödülü alarak büyük bir başarıya imza atmış ve bunu başaran ilk oyuncu olmuştur.

Bir roman uyarlaması olan Kuzuların Sessizliği, anlattığı öykü itibarıyla da oldukça ilgi çekicidir. Filmde öğrenciliğine devam eden bir FBI ajanına hayat veren Jodie Foster, bir seri katili yakalaması için görevlendirilir. Bu görev esnasında başka bir seri katil olan ve insanları yiyerek öldüren eski bir psikiyatristle işbirliği yapmak zorunda kalır. Ajanımızın işbirliği yapmak zorunda olduğu katil Anthony Hopkins, yüksek güvenlikli bir cezaevinde kalmaktadır. Bu işbirliği esnasında FBI ajanının katille kurduğu ilişki, durumu kontrolden çıkarır.

Kuzuların Sessizliği