Kwai Köprüsü

Orijinal adı The Bridge on the River Kwai olan Kwai Köprüsü, 1957 yılı Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere ortak yapımı bir savaş ve dram filmidir. Pierre Boulle tarafından yazılan Le Pont de la riviere Kwai isimli romandan esinlenerek beyaz perdeye uyarlanan film, yayınlandığı dönem büyük ses getirmeyi başarmıştır. Çeşitli organizasyonlarda toplam 36 ödüle aday gösterilen film, bunlardan 31 tanesini kazanarak büyük bir başarı elde etmiştir. Yaklaşık 3 milyon dolarlık bütçesi olan Kwai Köprüsü, yalnızca ABD’de 33 milyon dolarlık bir gelir elde etmiştir. Sinema tarihinde önemli bir yer edinen film, Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından ABD Ulusal Film Arşivi’ne kaldırılarak koruma altına alınmıştır.

Yönetmen koltuğunda daha önce birçok başarılı filme imza atmış olan ünlü yönetmen David Lean’ın oturduğu Kwai Köprüsü, renkli formatta izleyiciyle buluşmuştur. 161 dakika uzunluğundaki filmin yapımcılığını Sam Spiegel üstlenmektedir. Pierre Boulle’nin romanından uyarlanan filmin senaryosunu ise Carl Foreman ve Michael Wilson kaleme almıştır. Güçlü oyuncu kadrosunda William Holden, Alec Guinness, Jack Hawkins, Sessue Hayakawa, James Donald, Geoffrey Horne, Andre Morell gibi isimlerin yer aldığı filmin müzikleri Malcolm Arnold imzası taşımaktadır. Sinema tarihinin kült yapımlarından olan Kwai Köprüsü, Akademi Ödülleri’nde 8 dalda aday gösterilmiş En İyi Film, En iyi Erkek Oyuncu, En iyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Müzik olmak üzere 7 adet Oscar kazanmıştır. Film, Akademi Ödülleri’nde sadece aday olarak gösterildiği En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazanamamıştır.

Film II.Dünya Savaşı esnasında gerçekleşen bir olayı anlatmaktadır. Japonlar tarafından yönetilen bir esir kampında bulunan bir İngiliz Albay’ın ve askerlerinin yaptığı köprü filmin konusunu oluşturmaktadır. Esir kampının Japon komutanı, İngiliz Albay Nicholson’dan Kwai nehri üzerine bir köprü yapmasını ister. Başlarda buna karşı çıkan Albay Nicholson daha sonra yapılan işkencelere dayanamaz ve köprü yapımının kendi askerlerine de iyi geleceğini düşünerek askerlerine köprünün yapılması talimatını verir. Köprüyü gurur meselesi haline getiren Albay, düşmanları için mükemmel bir köprü inşa etmeye başlar. Kwai Köprüsü, döneminin en önemli filmlerinden biri olarak dikkat çekmektedir.