Lodos Yıktı Geçti

Lodos , Güneybatı’dan esen rüzgarlara verilen addır . Birkaç gündür Türkiye’nin Marmara ve Ege bölgeleri de bu rüzgarın etkisi altındalar. Hızı saatte 107 kilometreye ulaşan lodos , günlük yaşamı da olumsuz yönde etkiledi. Lodosu en ağır yaşayan illerden Bursa’da 2 gün içerisinde 3 ölüm meydana geldi. Bunun yanı sıra yaralanan vatandaşların sayısı da 110 kişiye ulaştı .

Meteroloji   Genel Müdürlüğü istatistiklerine göre , İstanbul bu manzarayı bir kez daha yaşamış. 17 Ocak 1970 yılında oluşan Lodos’un hızı saatte 113 kilometreyi bulmuş . Dün yaşanan lodosun hızı ise 85 kilometredir.

Lodos nedeniyle bir çok deniz seferi ve uçuşlar iptal edildi. Türk Hava Yolları’ndan (THY) alınan bilgilere göre yurt içi uçuşlarda 65 , yurt dışı uçuşlarda 59 uçuş iptal edildi.

Meteroloji Genel Müdürlüğü’nden son alınan bilgilere göre lodos etkisini orta kuvvette , zaman zamansa kuvvetli şekilde devam ettirecek .Bunu yanında Meteroloji uzmanları kuvvetli yağış uyarısı da yapmaktalar . Oluşabilecek ani sel , su baskını , heyelan ve ulaşımdaki aksamalar ile ilgili önlemlerimizi alırsak olumsuz etkilerden de kendimizi korumuş oluruz.