Mal Ayrılığı Sözleşmesi Noter Örneği

Yapılan evliliklerde malların nasıl paylaşılacağı, eşler arasında yapılacak bir sözleşme ile belirlenmektedir. Eşlerin evlenmeden önce veya sonra yaptıkları bu sözleşmeye mal ayrılığı sözleşmesi adı verilmektedir. Bu sözleşme, noterde onaylama ya da düzenleme şeklinde gerçekleştirilmektedir. Kişiler istekleri doğrultusunda farklı bir mal rejimini de kabul etme özgürlüğüne sahiptir.

Mal Ayrılığı Sözleşmesinin Avantajları

Eşler arasında yapılan mal ayrılığı sözleşmesi eşlere istekleri doğrultusunda mallarını hukuki olarak sözleşme ile garanti altına alma imkânı sağlamaktadır. Evlilikten önce yapılabildiği gibi evlilikten sonra da yapılabilmesi mümkündür. Eşler yaptıkları bu sözleşme ile birlikte, evlenme tarihinden itibaren geçerli sayılacak bütün maddeleri kabul etmiş olurlar. Bu maddeler kişilerin mallarını sözleşme ile güvence altına almaktadır. Böylece ayrılan mal varlıkları kişilerin sadece kendisine ait olacaktır.

Mal Ayrılığı Sözleşmesi Nerede Yapılır?

Mal ayrılığı sözleşmeleri genellikle düzenleme ve onaylama şeklinde noterde yapılır. Bunun dışında evlenme başvurusu sırasında seçilen mal rejimi yazılı olarak da bildirilebilmektedir. Mal ayrılığı sözleşmesinin taraflarca ve tarafların temsilcilerince imzalanması son derece önemlidir. Resmi bir sözleşme olduğundan imza atılması zorunludur. Kanunda belirtilen sınırlar içerisinde seçilen mal rejimi, tarafların isteğine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Mal ayrılığı sözleşmesinin geçerli olabilmesi için, eşlerden ikisinin de bu sözleşmeyi kabul etmesi şarttır. Bu nedenle notere gitmeden önce, taraflar mal ayrılığı sözleşmesini iyice okuyup, bu konuda ortak bir anlaşma sağlayabilmelidir.