Matrix

Sinema tarihinin en çok ses getiren üçlemelerinden biri de Matrix. Orijinal adı The Matrix olan film, üçlemenin ilk filmi. 1999 yılı Amerikan yapımı bir bilimkurgu filmi olan Matrix, oldukça ilginç bir konuya sahip. Film gösterime girdikten sonra oldukça konuşuldu ve konusu tartışmalara yol açtı. Birçok kişi tarafından en iyi filmler arasında gösterilen Matrix, dört adet Oscar kazanmayı da başardı.

Larry Wachowski ve Andy Wachowski kardeşlerinin senaryosunu yazdığı ve yönettiği Matrix filminin yapımcılığını da Joel Silver ile birlikte Larry ve Andy Wachowski kardeşler üstlendi. Müthiş görsel efektlere ve konuya sahip filmin oyuncu kadrosunda ise Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving ve Paul Goddar gibi isimler yer aldı. Filmin çok beğenilen ünlü müzikleri ise Don Davis tarafından bestelendi. 63 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen ve Warner Bors’un dağıtımcılığını üstlendiği film, dünya genelinde 460 milyon dolarlık bir hasılata imza atarak büyük bir başarı elde etti. Enteresan hikayesiyle dikkat çeken Matrix, aksiyonu bol ve izlerken izleyiciyi sıkmayan bir yapıya sahip. Filmin başından itibaren seyiriciyi içine çekmesi oldukça yüksek bir seyir zevkine neden oluyor. Bu da filmin en cazip yönlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Ayrıca çok üstün efektlerin yer aldığı filmde birçok sahne sinema tarihinde ilk olarak anıldı. Günümüzde hala filmdeki sahnelere dizilerde, reklamlarda kişisel sohbetlerde göndermeler yapılmaktadır. Büyük başarılara imza atmış bu kült filme, Akademi Ödülleri de hakkını teslim etmiştir. Film En İyi Ses Kurgusu, En İyi Ses Miksajı, En İyi Film Kurgusu ve En İyi Görsel Efekt dallarında ödüle layık görülmüştür.

Filmin enteresan konusunu merak edenler için konudan kısaca bahsetmek gerekirse. Filmin baş karakteri olan Thomas Anderson, “Neo” lakaplı bir hacker olarak faaliyetlerde bulunmaktadır. Matrix isimli bir sistemi araştıran Neo, bir süre sonra sistemi başkalarının da yardımıyla kavrayacaktır. Matrix denilen bu sistem, aslında içinde yaşadığımız sistemdir. Yaşadıklarımızın beynimizde gerçekleşen sanrılardan ibaret olduğunu öğrenen Neo, Morpheus ve Trinity’nin yardımıyla gerçek dünyaya geçerek, gerçek bir mücadeleye girişecektir.

The Matrix