Modern Zamanlar

Orijinal adı Mordern Times olan Modern Zamanlar, 1936 yılı Amerikan yapımı bir sessiz filmdir. Siyah beyaz formatındaki film sessiz olarak çekilen son büyük film olarak anılmaktadır. Sanayileşmeye karşı eleştirel bir yaklaşım sergileyen film, kapitalizm karşıtlığı ve komünizm destekçisi olduğu gerekçesiyle İtalya ve Almanya’da yasaklanmıştır. Aynı gerekçelerle ABD’de de gişede pek başarı elde edemeyen Modern Zamanlar, Avrupa’da büyük gişe başarılarına imza atmıştır. Bir buçuk milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen film ABD’de sadece 1 milyon dolar hasılat elde etmiştir. Filmde Chaplin, 100 kilometre uzunluğunda negatif film harcamış ve filmin çekimlerini dönemin şartları göz önünde bulundurulduğunda oldukça kısa bir süre olan 10 ayda tamamlamıştır.

Bir Charles Chaplin filmi olan Modern Zamanlar, Chaplin’in ilk etapta sesli çekmeyi düşündüğü ancak sonradan Şarlo karakterine daha uygun olacağı için bu düşünceden vazgeçerek sessiz olarak çekmeye karar verdiği bir filmdir. Filmin çıkış tarihi olan 1936 yılında sinemada hemen hemen tüm filmler sesli olarak gösterilmekteydi. Buna rağmen Chaplin, filmi sessiz çekerek cesur bir adım atmıştır. Filmin sonunda yazan “Gülümse, umudunu kaybetme, başaracağız” repliği yazı olarak verilen son replik olarak tarihe geçmiştir. Charles Chaplin’in senaryosunu kaleme aldığı, yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği film, verdiği mesajlar nedeniyle ödüllere de aday gösterilmemiştir. Sadece dört ödüle aday gösterilen film bunların üçünü kazanmıştır. Müziklerini de Charles Chaplin’in bestelediği filmde Charles Chaplin ve Paulette Goddard başrolleri paylaşmıştır. Klasik Charlie Chaplin mizahının yer aldığı film, oldukça eğlenceli ve eleştirel yapısıyla dikkat çekmektedir.

1930’lu yıllarda ve Amerikan Ekonomik Buhranı’nın olduğu yıllarda geçen film, sanayileşmeyi ve insan gücüne verilen değerin azaldığı “modern zamanları” eleştirmektedir. Chaplin filmde çok fazla çalışan bir fabrika işçisini canlandırmaktadır. Yoğun tempoya dayanamayan Charli, delirdiği gerekçesiyle akıl hastanesine gönderilir. Ardından gelişen olaylar neticesinde bir kızla tanışan kahramanımız onun için her türlü işte çalışmaya başlar ancak girdiği işlerde pek başarılı olamayınca kovulur. Birlikte güzel bir hayat kurmak için çabalayan kahramanlarımızı sistem rahat bırakmayacaktır.