Olağan Şüpheliler

1995 yılı Amerikan yapımı bir film olan Olağan Şüpheliler, özgün bir türde seyircinin karşısına çıkıyor. Casablanca filminde geçen The Usual Suspect repliğinden adını alan filmin orijinal adı da doğal olarak The Usual Suspect’dir. 6 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen film ilk olarak Cannes Film Festivali’nde yarışma dışı olarak gösterildi ve ardından ABD’de küçük çaplı salonlarda gösterilip olumlu tepkiler aldıktan sonra tüm ABD’de vizyona girdi. 23 milyon dolarlık bir hasılata imza atan Olağan Şüpheliler, kalitesinin karşılığını alamayan filmlerden biri olarak değerlendirilebilir.

Yönetmenliğini Bryan Singer’ın üstlendiği Olağan Şüpheliler, neo-noir olarak nitelenen türde bir filmdir. Filmin senaryosunu Christopher McQuarrie kaleme alırken yapımcılığı Michael McDonnel ve Bryan Singer tarafından üstlenilmiştir.Geniş bir oyuncu kadrosuna sahip olan filmde Stephan Baldwin, Gabriel Byrne, Benicio Del Toro, Chazz Palminteri, Kevin Pollak, Pete Postlethwaile ve Kevin Spacey gibi isimler yer almaktadır. Başlarda biraz sıkıcı olan ve yavaş ilerleyen film daha sonra açılarak birçok merak unsurları ortaya çıkarmaktadır. Büyük bir heyecan ve merağa sebebiyet veren işleyişi itibarıyla sürükleyici bir film olarak nitelenebilir Olağan Şüpheliler. Hikaye anlatılırken zamanda yapılan atlamalar seyir zevkini artıran etmenler olarak dikkat çekiyor. Filmin karakterleri de oldukça iyi işlendiğinden seyirci filmde anlatılanları benimseyip içselleştirebiliyor. Ayrıca filmin, sinema tarihinin en karizmatik karakterleri arasında gösterilen Keyser Söze karakterine de sahip olması da büyük bir artı olarak lanse edilebilir.

Film Verbal karakterinin ağzından anlatılmaktadır. Limanda bir gemide meydana gelen silahlı çatışma ve patlamanın ardından olaydan sağ kurtulan ve görgü tanığı konumunda olan Verbal Kint, dokunulmazlık karşılığında gördüğü her şeyi anlatacağını söyler. İfadesini veren Verbal, daha sonra dosyaya bakan başka bir polis tarafından sorgulanmak ister ve bu sorgu sırasında anlattıkları filmin arka planını oluşturur. Gemide meydana gelen çatışmadan sağ kurtulan bir başka kişi ağır şekilde yaralanmış olan bir Macardır. Biraz iyileştikten sonra ifadesi alınan Macar, gemide ünlü suç lideri Kayzer Söze’nin de olduğunu söyleyince olay başka bir boyut kazanır. Keyser Söze, kimliği hakkında çok az bilgi olan efsane haline gelmiş bir karakterdir. Suç dünyasında büyük saygı gören ve korkulan Keyser Söze’nin Türk olduğu ve bir zamanlar tüm ailesini öldürdüğüne dair söylentiler vardır.

olagan-supheliler