Onur Savaşı

Orijinal adı Jagten olan Onur Savaşı, 2012 yılı Danimarka yapımı bir dram filmidir. İngilizce’ye The Hunt olarak çevrilen film, yayınlandığı dönem büyük ses getirmeyi başarmıştır. Çeşitli organizasyonlarda toplam 69 ödüle aday gösterilen film, bunlardan 29 tanesine layık görülmüştür. Türkiye’de Başka Sinema organizasyonu kapsamında izleyiciyle buluşan Onur Savaşı, yaklaşık 3 buçuk milyon dolarlık bir bütçeyle çekilmiş ve dünya çapında 17 milyon dolara yakın bir hasılat elde etmiştir.

Yönetmen koltuğunda Thomas Vinterberg’in oturduğu filmin müziklerini Nikolaj Egelund bestelemiştir. Thomas Vinterberg’in Morten Kaufmann ve Sisse Graum ile birlikte yapımcılığını da üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Annika Wedderkopp, Lasse Fogelstrom, Susse Wold, Anne Louise Hassing, Lars Ranthe, Alexandra Rapaport gibi isimler yer almıştır. Mads Mikkelsen ve Annika Wedderkopp, bu filmdeki performanslarıyla büyük övgülere mazhar olmuştur. Mads Mikkelsen birçok ödüle aday gösterilmiş ve çoğunu kazanmıştır. 86. Akademi Ödülleri’nde En İyi Yabancı Film dalında Oscar’a aday gösterilen Onur Savaşı, ödülü bir İtalyan filmine kaptırmıştır. Birçok sinemasever tarafından beğeniyle karşılanan filmin senaryosunu yönetmeni Thomas Vinterberg ile birlikte Tobias Lindholm kaleme almıştır.

Filmde asılsız bir suçlamayla karşı karşıya kalan bir adamın yaşadıkları anlatılmaktadır. Mads Mikkelsen’in hayat verdiği Lucas karakteri çocuklarla çok iyi anlaşan ve bir kreşte çalışan oldukça iyi bir adamdır. Lucas’ın yakın arkadaşlarından birinin 8 yaşlarındaki kızının Lucas’a yönelttiği bir suçlama adamın tüm hayatını alt üst edecektir. Lucas bu suçlama üzerine, yaşadığı kasabanın halkına karşı bir onur savaşına girişir.