Pan’ın Labirenti

Orijinal adı El Laberinto del Fauno olan Pan’ın Labirenti, 2006 yılı İspanyol yapımı fantastik bir dram filmidir. Yayınlandığı dönem büyük ses getiren film, toplam 142 ödüle aday gösterilmiş ve bunlardan 79 tanesini kazanarak büyük bir başarıya imza atmıştır. 13 buçuk milyon avroluk bir bütçeyle çekilen film Amerika’da 37 milyon dolarlık, İspanya’da ise 7 milyon avroluk bir hasılata imza atmıştır.

Yönetmen koltuğunda Guillermo del Toro’nun oturduğu filmin yapımcılığı Frida Torresblanco, Bertha Navarro, Alfonso Cuaron, Alvora Augustin ve filmin yönetmeni Guillermo del Toro tarafından üstlenilmiştir. Senaryosunu da Guillermo del Toro’nun kaleme aldığı filmin oyuncu kadrosunda Ivana Baquero, Sergi Lopez, Maribel Verdu, Doug Jones, Ariadna Gil, Alex Angulo, Manolo Solo gibi isimler yer almaktadır. Filmin büyük ilgi gören ve beğenilen müzikleri ise Javier Navarrete imzası taşımaktadır. Akademi Ödülleri’nde En İyi Orijinal Senaryo ve En İyi Yabancı Film de dahil olmak üzere 6 dalda aday gösterilen Pan’ın Labirenti, En İyi Sanat Tasarımı, En İyi Makyaj ve En İyi Görüntü Yönetmeni olmak üzere 3 Oscar’a layık görülmüştür. Mistik bir atmosferi olan film, birçok sinemaseverin favorileri arasında yer almaktadır.

İspanyol sinemasında çok önemli bir yeri olan ve son zamanlarda dünya çapında popülarite kazanan İspanyol filmleri arasında ön sıralarda olan Pan’ın Labirenti, fantastik bir hikayenin yanı sıra İspanyol İç Savaşı’na da değinmektedir. Filmin baş karakteri olan 10 yaşlarındaki Ofelia, annesinin bir subayla evlenmesi nedeniyle, adamın evine taşınmıştır. Yeni taşındığı evinin yakınlarında gizemli bir yer keşfeden Ofelia, burada tanıştığı tuhaf yaratık Pan ile güzel bir arkadaşlık kuracaktır.