Prestij

the-prestigeOrijinal adı The Prestige olan Prestij, 2006 yılı Amerika ve İngiltere ortak yapımı bir gizem ve dram filmidir. Son zamanların en etkileyici sonlarından birine sahip olan film, Christopher Priest’in aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Toplam 23 ödüle aday gösterilen film bunlardan 4 tanesine layık görülmüştür. Beklediği ilgiyi ödüllerden ziyade izleyiciden alan film, gizem denildiğinde akla gelen filmlerden biri olarak nitelendirilebilir. 40 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen Prestij, dünya çapında 110 milyon dolarlık bir hasılata imza atmayı başarmıştır.

Dünyaca ünlü yönetmen Christopher Nolan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmin yapımcılığı Nolan’ın eşi Emma Thomas, Christopher Nolan ve Aaron Ryder tarafından üstlenilmiştir. Dev bir oyuncu kadrosuna sahip filmin başrollerinde Hugh Jackman ve Christian Bale yer alırken ikiliye Michael Caine, Scarlett Johansson, Rebecca Hall, David Bowie, Daniel Davis gibi isimler eşlik ediyor. Müzikleri David Julyan tarafından bestelenen Prestij filminin senaryosu da yönetmeni Christopher Nolan ile birlikte kardeşi Jonathan Nolan tarafından kaleme alınmıştır. İzleyicide uyandırdığı merak duygusu sayesinde oldukça sürükleyici bir hal alan film, izleyiciyi sıkmadan kendini izlettirmeyi başarıyor. Finaliyle de prestijizleyiciyi etkilemeyi başaran Prestij, bu şekilde hafızalarda kalıcı bir yer ediniyor.

Genel sinema izleyicisi tarafından çok beğenilen The Prestige filminde sihir dünyası büyüleyici bir anlatımla izleyiciyle buluşturuluyor. Film, 19. yüzyıl sonlarında Londra’da yaşayan ve ortak olan iki sihirbazın, yollarının ayrılmasıyla birbirlerine karşı mücadelelerini anlatıyor. Ortaklıktan sonra baş gösteren mücadele ikili arasında neredeyse bir savaşa dönüşüyor ve gelişen olaylar enteresan bir hal alıyor.