Rezervuar Köpekleri

Orijinal adı Reservoir Dogs olan Rezervuar Köpekleri, 1992 yılı Amerikan yapımı bir suç filmidir. İlk çıktığı zamanlarda pek fazla ilgi göremeyen film, gişede dünya çapında 10 milyon dolara yakın bir hasılata imza atmıştır. Çeşitli organizasyonlarda toplam 20 ödüle aday gösterilen film, bunlardan 11 tanesini kazanmayı başarmıştır.

rezervuar-kopekleriAykırı filmlerin yönetmeni Quentin Tarantino’nun adını duyurduğu ilk film olan Rezervuar Köpekleri, sinemaya yeni bir bakış açısı kazandırmıştır. Tarantino tarzının kendini belli etmeye başladığı film diğer filmlerin bir ön gösterimi niteliğindedir. Daha sonraları bu alanda Tarantino, iyice ileri giderek kendisine sinema tarihinda büyük bir alan yaratacaktır. Yapımcılığını Lawrence Bender’ın üstlendiği filmin müzikleri Kathy Nelson, Karyn Rachtman ve Nancy Lynn Hurlbut gibi isimlerden oluşan bir ekip tarafından oluşturulmuştur. Filmin yönetmen koltuğunda oturan Quentin Tarantino, aynı zamanda senaryoyu da kaleme almıştır. Filmin yönetmeni Tarantino’nun küçük bir rolde de oynadığı filmin oyuncu kadrosunda Harvey Keitel, Tim Roth, Michael Madsen, Edward Bunker, Steve Buscemi, Chris Penn, Lawrence Tierney gibi isimler yer almaktadır. Filmin başrollerinden biri olan Harvey Keitel aynı zamanda ortak yapımcı olarak da ekipte yer almıştır. Hafızalara kazınan sahnelerine sık sık göndermeler yapılan film, sinema tarihinin kült yapımları arasına adını yazdırmıştır.

Filmde bir soygunun hikayesi anlatılmaktadır. Joe Cabot, bir elmas soygunu için tamamı profesyonel ve bir birini tanımayan insanlardan oluşan bir ekip kurarak işi ekibe havale eder. Soygun esnasında beklenmedik olayların gelişmesi ve polisin işin içine dahil olmasıyla birlikte ekip ciddi bir muammanın içine sürüklenir. Rezervuar Köpekleri, hikayeyi anlatış biçimi ve içerdiği diyaloglarla özgün bir yapım olarak dikkat çekmektedir.