Rıhtımlar Üzerinde

Orijinal adı On the Waterfront olan Rıhtımlar Üzerinde, 1954 yılı Amerikan yapımı bir dram ve suç filmidir. New York Sun gazetesinde yayınlanan 24 bölümlük bir seri öyküden esinlenerek beyaz perdeye taşınan film, yayınlandığı döneme damgasını vurarak aday gösterildiği 36 ödülün 29 tanesini kazanmıştır. Ayrıca 8 adet de Oscar kazanan film, Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından ABD Ulusal Film Arşivi’ne kaldırılarak koruma altına alınmıştır. 910 bin dolarlık bir bütçeye sahip olan Rıhtımlar Üzerinde, yalnızca ABD’de 9 milyon 600 bin dolarlık bir hasılat elde etmiştir.

Yönetmen koltuğunda Elia Kazan’ın oturduğu filmin yapımcılığını Sam Spiegel üstlenmiştir. Sinema tarihinde önemli bir yer edinen Rıhtımlar Üzerinde filminin müzikleri ise Leonard Bernstein imzası taşımaktadır. Malcolm Johnson’ın yazdığı hikayelerden beyaz perdeye uyarlanan filmin senaryosunu Budd Schulberg kaleme almıştır. Güçlü oyuncu kadrosunda Marlon Brando, Eva Marie Saint, Karl Malden, Lee J. Cobb, Rod Steiger, Pat Henning, Leif Erickson gibi isimlerin yer aldığı film, birçok listede üst sıralarda yer almaktadır. 108 dakika uzunluğundaki Rıhtımlar Üzerinde, siyah-beyaz formantında izleyiciyle buluşmuştur. Akademi Ödülleri’ne damgasını vuran film, toplam 12 dalda aday gösterilmiş ve En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Sanat Tasarımı, En İyi Kurgu olmak üzere 8 dalda Oscar’a layık görülmüştür.

Rıhtımlar Üzerinde filminde Marlon Brando eski bir boksör olan Terry Mallon karakterine hayat vermektedir. Başarılı bir boks kariyerine sahip olan Terry, artık limanda işçi olarak çalışmaktadır. Bu durumdan pek hoşnut olmasa da elinnden bir şey gelmez. Terry’nin çalıştığı limanın başındaki adam ise karanlık işler çeviren bir mafya babasıdır. Gelişen olaylar Terry’i de kirli işlerin içine çekecek ve bir mücadele vermesine neden olacaktır.