Şahane Hayat

Şahane Hayat, 1946 yılı Amerikan yapımı, fantastik drama türünde bir filmdir. Yayınlandığı dönem pek fazla ilgi göremeyen film, daha sonra hak ettiği ilgiye kavuşmuştur. Yayınlandığı dönemde geri planda kalmasının en büyük nedeni ise çok güçlü bir rakibinin olmasıdır. O dönem William Wyler’ın yönettiği Hayatımızın En Güzel Yılları filmi her alanda daha çok ön planda olmuştur. Oscar ödüllerinde de Şahane Hayat’ın önünü kesen Hayatımızın En Güzel Yılları neredeyse bütün Oscarları kazanmıştır. Şahane Hayat, aday olduğu En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kurgu ve En İyi Ses ödüllerinden hiçbirini kazanamamıştır.

Philip Van Doren Stern’in En Büyük Armağan isimli hikayesinden esinlenerek beyaz perdeye uyarlanan Şahane Hayat filminin yönetmen koltuğunda Frank Capra oturmaktadır. Senaryosunu Frances Goodrich ve Frank Capra’nın kaleme aldığı filmin yapımcılığını da yine Frank Capra üstlenmiştir. Her yönüyle tam bir Frank Capra filmi olan Şahane Hayat, Capra tarafından en sevdiğim film olarak nitelenmiştir. Oyuncu kadrosunda James Stewart, Donna Reed, Leonel Barrymore, Thomas Mitchell ve Henry Travers gibi isimlerin yer aldığı Şahane Hayat, oldukça naif bir hikayeye ve anlatıma sahiptir.

İflas etmek üzere olan bir iş adamının hikayesinin anlatıldığı Şahane Hayat iyimser bir bakış açısına sahiptir. Filmde James Stewart, zamanında büyük başarılar elde etmiş ve bir çok iyiliğe imza atmış bir iş adamı olan George Bailey karakterine hayat vermektedir. George Bailey, yaptığı iyilikler çıkarcı bir banker olan Henry F. Potter ile çakışınca zor duruma düşmüş ve iflasın eşiğine gelmiştir. Bir Noel gecesi nehre atlayarak intihar etmeye niyetlenen Bailey, yardımına gelen bir melek tarafından ikna edilmeye çalışılır. Melek, Bailey’e ne kadar iyi biri olduğunu ve yaşadığı şahane hayatı anlatmaya çalışır.

Şahane Hayat