Şehir Işıkları

Orijinal adı City Lights olan Şehir Işıkları, 1931 yılı Amerikan yapımı bir sessiz filmdir. Dram komedi türünde izleyiciyle buluşan Şehir Işıkları, sinema tarihinin kült yapımları arasında yer almaktadır. Film 1991 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından ABD Ulusal Film Arşivi’ne kaldırılarak korumaya alınmıştır.

Charles Chaplin imzası taşıyan Şehir Işıkları, Chaplin’in en popüler filmleri arasında yer almaktadır. Charles Chaplin’in yönetmen koltuğunda oturduğu, senaryosunu kaleme aldığı ve yapımcılığı üstlendiği filmin dağıtımını United Artists üstlenmiştir. Kurgusu da Charles Chaplin tarafından yapılan filmin müziklerini de Chaplin bestelemiştir. Siyah beyaz formatındaki filmin oyuncu kadrosunda Charles Chaplin, Virginia Cherrill, Florence Lee, Harry Myers, Al Ernest Garcia ve Hank Mann yer almaktadır. Chaplin mizahının zirveye çıktığı film mükemmel bir durum komedisi örneği teşkil etmektedir. Sonuna kadar izleyiciyi güldürmeyi başaran film sonunda ise bir anda hüzne boğma özelliğiyle dikkat çekmektedir. Film 1998 yılında Amerikan Film Enstitüsü tarafından En İyi 100 Amerikan filmi listesine alınmıştır.

Birçok sinemaseverin favorileri arasında yer alan filmde Charles Chaplin’in anlattığı hikayeye kısaca değinelim. Charlie, aylak aylak dolaşıp anı yaşayan ve hiçbir şeyi umursamayan bir adamdır. Boş boş dolaştığı bir gün çiçek satan bir kızla karşılaşır ve kızın gözlerinin görmediğini fark edince çiçek satın alır. Gelişen olaylar neticesinde çiçekçi Charlie’yi zengin bir adam zanneder Charlie’de durumu bozuntuya vermez. Kızla ilgili romantik hayaller kuran Charlie ıssız bir yerde sarhoş bir adamın hayatını kurtarınca adamın yakın dostu oluverir. Oldukça zengin olan bu adam sayesinde kıza karşıda kendini zengin gösterebilen Charlie, kıza her konuda yardım etmek için elinden geleni yapacaktır.