Sevginin Gücü

Orijinal adı Leon: The Professional olan Sevginin Gücü, 1994 yılı Fransız yapımı bir dram filmidir. Bir çok sinemasever tarafından en iyi filmler listesinin en başlarında bulunan Sevginin Gücü, ne yazık ki pek fazla ödüle layık görülmemiştir. 16 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen film, dünya çapında 45 milyon dolarlık bir hasılat elde etmiştir.

Ünlü Fransız yönetmen Luc Besson tarafından çekilen Sevginin Gücü, konu ve işlenişi açısından oldukça sağlam bir yapıya sahiptir. Filmin yönetmeni Luc Besson ‘ın aynı zamanda senaryosunu da yazdığı filmin yapımcılığı Patrice Ledoux tarafından üstlenilmiştir. Başrollerinde Jean Reno, Natalie Portman ve Gary Oldman’ın yer aldığı film günümüzde en çok sevilen filmler arasında yer almaktadır. Filmde başrol oyuncularına Danny Aiello, Peter Appel, Michael Badalucco, Ellen Greene gibi isimler eşlik etmiştir. Filmin çok beğenilen müzikleri ise yönetmen Luc Besson’ın sağ kolu ve yakın arkadaşı Eric Serra tarafından bestelenmiştir. Ayrıca filmin final sahnesinde Sting’in Shape of My Heart şarkısı kullanılmış ve şarkı, o sahne ile özdeşleşmiştir. Sinema tarihinde önemli bir yere sahip ola Leon, izledikten sonra izleyici üzerinde bıraktığı müthiş etki sayesinde kulaktan kulağa yayılarak büyük izlenme sayılarına ulaşmıştır. Oldukça etkileyici bir finale sahip olan film aynı zamanda izlerken seyirciyi sıkmayan sürükleyici bir yapıya da sahiptr. Muazzam bir duygu yoğunluğunun yaşandığı Sevginin Gücü mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında rahatlıkla gösterilebilir.

Büyük bir çoğunluk tarafından tartışmasız tavsiye edilecek filmler arasında yer alan Sevginin Gücü, anlattığı naif hikaye ile de ilgi çekmektedir. Filmde profesyonel bir seri katil olan Leon ve henüz 12 yaşında ki ailevi sorunlara sahip bir kız olan Mathilda’nın yaşadıkları anlatılmaktadır. Leon, katı kurallara sahip ve asla taviz vermeyen tam bir profesyoneldir. Mathilda’nın yardıma muhtaç olduğu bir anda yanında olan Leon ile birlikte giriştikleri macera izleyiciye sunulmaktadır. Mathilda’nın Leon’a olan hayranlığı ve Leon’un tüm kurallarını hiçe saymasına neden olacak derecede Mathilda’ya duyduğu sevgi seyirci üzerinde derin bir etki bırakmaktadır.

Sevginin Gücü