Tanrı Kent

Brezilya ve Fransa ortak yapımı olan filmin orijinal adın Cidade de Deus’dur. Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinin dışında kurulan bir gecekondu mahallesinde yaşananları anlatan film farklı yapısı ve içeriğiyle dikkat çekmeyi başarmıştır. İlk gösteriminden itibaren oldukça beğenilen film anlatım tarzıyla izleyiciye büyük keyif vermektedir. Paulo Lins’in aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanan Tanrı Kent, birçok sinemaseverin favori filmleri arasında yer alırken, İMDb Top 250 listesininde üst sıralarında bulunmaktadır.

Fernando Meirelles ve Katia Lund’un yönetmenliğini üstlendiği Tanrı Kent filminin senaryosu Braulio Mantovani tarafından kaleme alınmıştır. Yapımcılığını Andrea Barata Ribeiro, Mauricio Andrade ve Ramos’un üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda ise Alexandre Rodrigues, Luis Otávio Buscapé Crianca, Jonathan Haagensen, Renato de Souza, Jefechander Suplino, Douglas Silva, Leandro Firmino da Hora gibi isimler yer alıyor. Oyuncu kadrosunda yer alan isimlerin çoğu, filmin geçtiği Tanrı Kent’te doğup büyümüş olan amatör oyunculardan oluşuyor. Tanrı Kent mahallesindeki suç odaklı olayların anlatıldığı film sürekleyici ve orijinal bir yapıya sahip. İzlerken sıkılmamanızı sağlayan en önemli faktör ise karakterlerin gerçeklikle olan bağlantıları.

Brezilya’da hükumet eliyle kurulan bir gecekondu mahallesinde yaşananların, bir karakterin gözünden onun anlatımıyla anlatıldığı Tanrı Kent, mahallenin makus talihini izleyiciye yansıtıyor. Söz konusu mahallede suç, günlük sıradan bir eylem olarak görülmektedir. Mahalledeki hemen hemen herkes suça bulaşmıştır ya da bulaşacaktır. Anlatıcı karakterimiz, kendi deyimiyle mahallenin en temiz çocuğudur ve gazeteci olmak gibi bir hayali vardır. Çocukluğundan gazeteci olma öyküsüne kadar anlatıcının da hayatına tanık olduğumuz filmin süresi ise 130 dakika.

Tanrı Kent