Virüsler Temizlenmiyor

Gelişen teknoloji ve hızla yaygınlaşan bilgisayar, internet kullanımıyla beraber zararlı yazılımlar da kendi içinde evrim geçirerek internet dünyasını daha ciddi manada tehdit eder hale geliyor. “Format atalım temizlensin”, “Bir taratırız düzelir.” gibi klişeleşmiş yöntemlerle artık virüslerle başa çıkmak pek mümkün değil.

Kayseri’de bir yerel televizyonda yayınlanan “Teknopedi” programının yapımcısı, Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi, Bilgi İşlem Birimi sorumlusu Murat UZUN, kapalı kaynak kodlu sistemlerde (Windows, Mac OS gibi) %100 güvenlikten bahsedilemeyeceğini söylerken, Windows’tan vazgeçemeyenler için de önemli uyarılarda bulundu.

kaspersky-anti-virus Anti virüs yazılımları kesin çözüm değil

Anti virüslerin çalışma mantığını anlatan Uzun, piyasada takriben 50-55 civarında anti virüs yazılımı olduğunu ve bunların şüpheli dosyaları yorumlama konusunda birbirinden tamamen farklı davrandığını söyledi. Bazen tehlikeli bir virüsü hiç adını duymadığımız bir anti virüsün yakalarken, yüzlerce lira lisansla alınan anti virüs programının ise tabiri caizse “uyuyabileceğini” ifade eden Uzun, “Hangi anti virüs daha iyi?” tartışmasının kısırlığına dikkat çekerek “Benim için hiçbiri.” yorumunda bulundu. Bilgisayar açılır açılmaz aktif olan ve sistem dosyaları başta olmak üzere pek çok yere kendini klonlayan zararlı .exe uygulamalarıyla mücadele etmenin kolay olmadığına dikkat çekerek çözümün ancak Rescue Disk diye anılan kurtarma kalıplarıyla mümkün olacağını belirtti.

Format atmak virüsleri silmez, Kaspersky Rescue Disk etkili bir yöntem

Format atmanın kesinlikle verileri ve virüsleri kalıcı olara silmediğini, silemediğini söyleyen Uzun, bunun sağlıklı bir çözüm olmadığına dikkat çekerek format atma kavramı konusunda ilginç bilgiler verdi. Format kelimesinin Türkçede biçim manasına geldiğini ve sabit diskin bir işletim sistemine uygun hale getirilmesi işlemi olduğunu, bizdeki klişeleşmiş “format atma” olgusunun da Windows işletim sistemini yeniden yükleme olarak algıladığını kaydetti. Bu işlem sırasında sadece Windows sistem dosyalarının yenilendiğini ve virüslerin mesken tuttuğu bir takım gizli klasörlere ise hiç dokunulmadığını söyleyen Uzun, “Zaman kaybından başka bir şey değil, sabit diskin ömrünü kısalttığı gerçeği de bunun bir başka boyutu. “ dedi.

kaspersky  “Ne yapacağız o zaman?” sorusuna ise “Bunun çözümü yine Linux ile mümkün” cevabını veren Uzun, Linux çekirdeği üzerinde çalışan Rescue Disk yazılımlarının etkili çözüm sağladığını vurguladı. Yaklaşık 350-400 megabayt boyutunda olan Kaspersky Rescue Disk yazılımını (.iso formatında) bir USB bellek veya CD’ye yazdırıp, bilgisayarın bios boot menüsünde bu aygıta öncelik atayıp bilgisayarı başlattıktan sonra tarama yapmak gerektiğini vurguladı. “Bunun normal anti virüslerden farkı ne?” sorusuna “Normal anti virüs dediğiniz yazılım sistem açıldıktan sonra tarıyor ve zaten sistem açılana kadar virüs bilgisayarı tamamen ele geçirerek kendini gizlemeyi başarıyor. Ama Rescue’de daha sistem açılmadan tarandığı ve Linux’un gizli klasör diye mefhumu tanımayarak her şeye müdahale edebilmesi sayesinde tam kontrolle etkili bir tarama yaparak virüslerden kurtuluyoruz.” dedi.

Sözlerine Linux işletim sistemini kullanım tavsiyesi ile son veren Uzun, Kaspersky Rescue Disk yazılımının ise Kaspersky’ın web sitesinden ücretsiz olarak indirebileceğini kaydetti.