Yaban Çilekleri

Orijinal adı Smultronstallet olan Yaban Çilekleri, 1957 yılı İsveç yapımı bir dram filmidir. Yayınlandığı dönem özellikle İsveç’te büyük ses getiren ve beğeni toplayan film, aday gösterildiği 15 ödülün 12 tanesini kazanmayı başarmıştır. 91 dakika uzunluğundaki film, siyah-beyaz formatında izleyiciyle buluşmuştur.

Yönetmen koltuğunda usta yönetmen Ingmar Bergman’ın oturduğu filmin yapımcılığını Allan Ekelund üstlenmiştir. Senaryosunu da yönetmeni Ingmar Bergman’ın kaleme aldığı filmin oyuncu kadrosunda Victor Sjöström, Bibi Andersson, Ingrid Thulin, Gunnar Björnstrand, Jullan Kindahl, Folke Sundquist, Max von Sydow gibi isimler yer almaktadır. Müzikleri Erik Nordgren ve Göte Loven imzası taşıyan Yaban Çilekleri, Akademi Ödülleri’nde En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar’a aday gösterilmiş ancak kazanamamıştır. Oldukça etkileyici bir film olan Yaban Çilekleri, birçok sinemaseverin favorileri arasında yer almaktadır.

Filmde hayatını bilime adamış ve artık ölüme çok yaklaşmış olan bir profesörün rüyalar üzerinden geçmişiyle olan hesaplaşması izleyiciye aktarılmaktadır. 78 yaşına gelmiş olan Profesör Isak Borg, mezun olduğu üniversitenin vereceği Onur Ödülü için bir yolculuğa çıkar. Yolculuk esnasında gördüğü rüyalar, yalnız geçirdiği geçmişi ve çok yaklaştığı ölüm hakkında düşünmesine neden olacaktır. Yaban Çilekleri, İsveç’in yetiştirdiği en önemli yönetmenlerden olan Ingmar Bergman’ın başyapıtlarından biri olarak değerlendirilmektedir.