Yazılım Nedir?

Yazılım diğer bir değişle software, çeşitli konularda elektronik aletlerin birbirleriyle iletişimlerini sağlamak, verimliliğini arttırmak, gelişmesini sağlamak ve aletler arasında uyumu koordine etmek amacıyla özel bir dil ile oluşturulan makine komutlarıdır.

Yazılımlar gerek program gerek de uygulama olarak kendini gösterebilirler.  Kullandığımız cep telefonları ve bilgisayarlarımızdaki işletim sistemleri, video izlemek için kurduğumuz programlar, iş hayatında müşteri takip programları ya da diğer çözüm süreçleri yazılımlara bir örnektir.

Yazılım çeşitlerini üç kategoride inceleyebiliriz. Bunlar; İşletim yazılımları, uygulama ve programlama yazılımlarıdır.

Kullanım haklarına göre de yazılım çeşitlerini kategorize edebiliriz.

Bunlar da lisanslı yazılım, beta yazılım, demo yazılım ve bedava yazılımlardır.

Lisanslılarda belirli bir ücret karşılığında ömür boyu ya da belirli bir süre içerisinde bu programları kullanma hakkına sahip olursunuz. Bu programları kullanmak için lisans hakkını satın almanız gerekmektedir ve bu hakkı sizden başka kimse ile paylaşamazsınız.

 

Beta Yazılım ise bir programın ilk sürümünü denemek amacıyla kullanıma sunulmasıdır. Sistemin eksiklikleri ve açıkları bu deneme sonucunda ortaya çıkar.

Demo yazılım da belirli bir süre deneme amaçlı yazılımı kullanırsınız memnun kalmanız ve programı kullanmaya devam etmek istediğiniz de demo süreniz bittiğnde ürünün lisans hakkını satın almanız gerekmektedir.

Bedava yazılım ise adı üstünde hiçbir ücret ödemeden sahip olabileceğiniz programlar anlamına gelmektedir. Genellikle bireysel kullanımlar için bu hakkı kullanabilirsiniz. Ticari amaçlı kullanacaksanız bedava yazılım kullanmanız istisnalar dışında yasaktır.

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply