Yedi

Orijinal adı Seven olan ve 1995 yılında vizyona giren film, oldukça başarılı bir kurguya sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Birçok sinemaseverin favori filmleri arasında yer alan Yedi, polisiye türünde bir psikolojik gerilim filmidir. Amerikan yapımı film ABD’de yayınlandığı ilk haftada 14 milyon dolarlık bir gelire imza atmıştı. Filmin dünya genelinde ki toplam hasılatı ise 328 milyon dolara ulaşmıştı.

Sinema tarihinin kült yapımlarından biri olarak lanse edilen Yedi filminin yönetmenliğini, daha sonra Oyun, Dövüş Kulübü, Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi gibi filmlere de imza atacak olan David Fincher üstlenmiştir. Bu film aynı zamanda Fincher’ın dünya çapında ün kazanmasını da sağlamıştır. Senaryosunu Andrew Kevin Walker’ın kaleme aldığı filmin yapımcılığını ise Andrew Kopelsen üstlenmiştir. Müzikleri Howard Shore tarafından bestelenen filmin oyuncu kadrosu ise oldukça ünlü isimlerden oluşmaktadır. Filmin oyuncu kadrosunda Brad Pitt, Morgan Freeman, Kevin Spacey, Gwyneth Paltrow gibi isimler yer alıyor. Oldukça sürükleyici bir yapıya sahip Yedi, gerek seyir keyfi gerekse izledikten sonra insanda bıraktığı etki açısından sinema tarihinde edindiği yerin hakkını veren bir film. Filmin başından beri süregelen merak duygusu sayesinde izleyici, zamanın nasıl geçtiğini anlamadan film bitmiş oluyor. Filmde ustaca işlenmiş karakterler seyircinin olan bitenin içine girmesini sağlıyor ve karakterleri iyi tanıyan izleyici olaylardan kuvvetli bir şekilde etkileniyor. Filmin oldukça şaşırtıcı bir sona sahip olması da izleyici üzerinde bıraktığı etkiyi perçinleyen en önemli faktörlerden biri.

Film, bir amaç uğruna cinayetler işleyen bir seri katili ve onu yakalamak için uğraşan cinayet masası dedektiflerinin çabalarını konu alıyor. Bu kadar övgüye mazhar olmuş bir filmde de tabiki sıradan bir seri katil olacak değil. Tanrı tarafından görevlendirildiğini ve dünyayı yedi büyük günahtan kurtaracağını söyleyen seri katil Jonathan Doe karakterine Kevin Spacey hayat veriyor. Yedi büyük günahı ortadan kaldırmak için bu günahları işleyenleri sırayla öldüren Jonathan Doe’yi yakalamak için dedektifler büyük bir çaba sarf ediyor ve biz de bu çabaya tanık oluyoruz. Filmin sonu ise oldukça şaşırtıcı ve etkileyici bir şekilde nihayete eriyor. Yedi, mutlaka izlenmesi gereken sinema tarihinin önemli yapıtlarından biri olarak nitelenebilir.

seven