Yedi Samuray

Orijinal adı Shichinin no Samurai olan Yedi Samuray, 1954 yılı Japon yapımı bir dram ve aksiyon filmidir. Film dönemin ruhunu çok iyi işlemesi, karakterlerinin kişiliklerinin güzel aktarılması ve çekildiği dönemin şartları göz önünde bulundurulduğunda iyi kurgulanmış savaş sahnelerine sahip olması nedeniyle sinema tarihinde önemli bir yer edinmiştir. Yedi Silahşörler gibi batı sinemasında birçok filmin esin kaynağı olan Yedi Samuray, klasikler arasındaki yerini muhafaza etmektedir.

Yönetmenliğini dünyaca ünlü yönetmen Akira Kurosava’nın üstlendiği Yedi Samuray, alanının öncüleri arasında olan bir film niteliği taşımaktadır. Senaryosunu yönetmeni Akira Kurosava ile birlikte Shinobu Hashimoto’nun kaleme aldığı filmin yapımcılığını Sojiro Motoki üstlenmiştir. Filmin oyuncu kadrosunda Yedi Samuray’a Takashi Shimura, Yoshia İnaba, Daisuke Katö, Seiji Miyaguchi, İsao Kimura, Minoru Chiaki veToshiro Mifune hayat vermektedir. Toshiro Mifune daha sonra dünya çapında bir üne kavuşmuş ve batıda aranan oyuncular arasında yer almıştır. Siyah beyaz çekilen ve 3 saat 20 dakika süren film, ısınamadığınızda oldukça sıkıcı gelebilir. Anlattığı hikaye ve yavaş ilerlemesi nedeniyle filmi tamamlayamayan insan sayısı bir hayli fazladır. Dönemin koşulları göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi gereken Yedi Samuray, sakin bir kafayla izlendiğinde izleyiciye zevk verecek filmler arasındadır. Ayrıca filmin verdiği mesajları anlamak için de dönemin Japonyasına dair bazı şeylerin bilinmesi gerekir. 2 milyon dolarlık bir bütçeye sahip film, İMDb Top 250 sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır.

Japon sinemasının dünyaya açılan en önemli yüzlerinden biri olan Yedi Samuray’da topraklarını haydutlardan korumaya çalışan köylü çiftçilerin durumu anlatılmaktadır. Haydutlar karşısında çaresiz olan ve onlara koyacak güçleri bulunmayan çiftçiler çare olarak samuray kiralamayı düşünürler. Dönemin Japonyasında samuraylar iş için kiralanabilen paralı asker konumundaydılar. Bu amaç uğruna şehre inen ve oldukça fakir olan köylüler, samuray kiralarken de zorlanır ve büyük uğraşlar sonucu bir samurayla anlaşırlar. Oldukça yaşlı olan ve köylülere yardım etmek için işi kabul eden samurayın da yardımıyla 6 samuray daha bulurlar ve samuraylarla birlikte köylerine dönerek hazırlık yapıp haydutları karşılamayı beklerler.

seven-samuray