Yedinci Mühür

Orijinal adı Det sjunde inseglet olan Yedinci Mühür, 1957 yılı İsveç yapımı fantastik bir dram filmidir. İşveç sinema tarihinde önemli bir yere sahip olan film, aday olduğu 8 ödülün 7 tanesini kazanmayı başarmıştır. Siyah-beyaz formatta izleyiciyle buluşan film, yaklaşık 150 bin dolarlık bir bütçeye sahiptir. Film 1957 yılında Cannes Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü’yle ayrılmıştır.

Yönetmen koltuğunda usta yönetmen Ingmar Bergman’ın oturduğu filmin yapımcılığını Allan Ekelund üstlenmiştir. Senaryosunu da filmin yönetmeni Ingmar Bergman’ın kaleme aldığı filmin oyuncu kadrosunda Max von Sydow, Bibi Andersson, Gunnar Björnstrand, Nils Poppe, Bengt Ekerot, Inga Landgre gibi isimler yer almaktadır. 96 dakika uzunluğundaki Yedinci Mühür’ün müzikleri Erik Nordgren imzası taşımaktadır. Filmin yönetmeni Ingmar Bergman, filmin temasını “insan, insanın ebedi Tanrı arayışı ve tek mutlaklık olarak ölüm” şeklinde tanımlamıştır.

Oldukça ilginç bir konusu olan Yedinci Mühür, Haçlı Seferi’nden dönen bir şövalyenin ülkesine döndüğünde karşılaştığı veba salgını nedeniyle Tanrı’ya olan bağlılığını kaybetmesiyle başlar. Bu olay üzerine Ölüm şövalyeyi almak üzere yeryüzüne iner ancak şövalye Ölüm’e boyun eğmez ve onu bir satranç oyununa davet eder. Bunun akabinde başka bir hikayede ise genç bir çiftin bebekleriyle birlikte bir akrobasi grubuyla yaptığı seyahetler ilişkilendirilerek izleyiciye aktarılmaktadır.