Yıldız Savaşları Bölüm IV: Yeni Bir Umut

Farklı zamanlarda çekilen iki ayrı üçlemeden oluşan Star Wars serisi, içinde kitapları, televizyon dizilerini, bilgisayar oyunlarını, çizgi romanları, oyuncakları barındıran geniş bir evrenin oluşmasına neden oldu. Yıldız Savaşları serisinin yayınlanan ilk filmi olan Yıldız Savaşları Bölüm IV: Yeni Bir Umut, 25 Mayıs 1977 tarihinde 20th Century Fox tarafından Star Wars adıyla beyaz perdeye taşınmıştı. Ardından iki yıl aralarla serinin 5. ve 6. bölümleri de yayınlandı. Uzun bir aradan sonra 1999 yılında serinin birinci filmi olan Yıldız Savaşları Bölüm I: Gizli Tehlike yayınlandı. Seride anlatılan olayların kronolojik sırasına göre sıralanışı I-II-III-IV-V-VI iken yayınlanma tarihine göre sıralanışı IV-V-VI-I-II-III şeklindedir.

Bir George Lucas projesi olan Star Wars serisi, büyük bir sükse yaratmış ve milyonlarca hayranı olan fantastik bir dünya haline gelmiştir. Serinin yayınlanan bu ilk filminin yönetmenliğini ve senaristiliğini George Lucas üstlenmiştir. Filmin yapımcılığını da George Lucas, Gary Kurtz ve Rick McCallum’la paylaşmıştır. Filme ait sevilen müzikleri John Williams bestelerken, oyuncu kadrosunda Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Alec Guinness, Anthony Daniels gibi isimler yer almıştır. Dünya çapında büyük bir hayran kitlesine sahip olan filmin, yeni bir dünya yaratmış olması bu popülaritesinin en büyük nedenlerinden biri olarak gösterilebilir. Değişik bir aleme giriş yapılan film oldukça sürükleyici bir yapıya sahip. 11 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen Yıldız Savaşları Bölüm IV: Yeni Bir Umut, dünya çapında toplam 775 milyon dolarlık bir hasılat elde etmiştir.

Filmde çok uzun zaman önce çok uzak bir galakside olanlar anlatılmaktadır. Galakside acımasız bir imparatorluk mevcuttur ve bu imparatorluğa karşı verilen bir mücadele seyirciye aktarılır. İmparatorluğun acımasız bir saldırı planı vardır ve bu saldırı planını Prenses Leia ele geçirerek, bir robota kaydetmek suretiyle isyancılara ulaştırmaya çalışır. Başka bir gezegende yaşayan Luke Skywalker isimli genç ise amcası ve yengesiyle sıradan bir hayat sürmektedir. Prensesin gizli mesajı kaydettiği robotların, Skywalker’ın eline geçmesiyle gencin hayatı radikal değişikliklere uğrar ve kahramanlarımızın imparatorlukla olan mücadelesi başlar.